Yeni Üye |  Üye Girişi |  Sipariş Takibi |  Favorilerim |  Detaylı Arama |  Yardım |  Bize Ulaşın |  Şifremi Unuttum
     
Google+ FaceBook Twitter
 
 
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
KitapBulan > Kitap > Milenyum Yayınları > Şeyh Bedreddin Varidat
Şeyh Bedreddin Varidat
Künye
ISBN: 9789758773305
Yazar Adı: Cemil Yener
Yayıncı: Milenyum Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13,5
Boy (cm): 21,5
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 120
Baskı Sayısı: 1

Şeyh Bedreddin Varidat

Milenyum Yayınları

%20 İndirim
Adet:  


Etiket Fiyatı: 10,00 TL
Kitapbulan Fiyatı: 8,00 TL
Kazancınız: 2,00 TL
Kazanacağınız Puan: 16
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Şeyh Bedreddin Mehmud günümüzden tam 550 yıl önce asılmış. Onu yakalayıp getirenlerin yargılayanların, asanların hiçbiri gördüklerini yaptıklarını yazmamışlar. Onunla konuşmuş olanların, onun hakkında yazdıklarından bir cümle gelmiş bugüne. Bunlarda yuvarlak sözler: "Çok bilgiliydi, fıkıh alanında çok yetkiliydi..." gibilerinden.

Bedreddin hakkında bilgi veren en eski yazılı belgelerden biri Aşıkpaşazade tarihidir. Tarih yazarı, Şeyh asıldığı zaman 20 yaşlarındaydı. Bilgisiz bir derviş olan Aşıkpaşazade, ya bir çıkar umduğu kimseye yaranmak için ya da Şeyh'in düşüncelerini çok aykırı bulduğu için yazdıklarını kinle yoğurmuş.

Toplum işlerine el atmış ve bu alanda ün yapmış kişiler karşısında tarafsız kalabilmek için, filozofça bir erginlik bile az gelir. Bu gibiler hakkında konuşup yazanları 2 kategoriye ayırabiliriz: Ondan yana olanlar ve ona karşı olanlar.

Bedreddin hakkında bilgi veren tarihçiler, ya hükümdarın adamıdır, onun ekmeğiyle besleniyor; ya da ondan birşeyler bekliyordu. Bilgilerini ise kendi sınıflarından almışlardı. Bu yazarların bilgi düzeyleri de şöyle böyleydi.

Bedreddin'in yaşantısı ve kişiliği üzerine en geniş bilgi veren yazılı belge Şeyh Bedreddin Menakıbıdır. Bu eser, onu tanıyıp anlatan kaynakların da en eskilerinden biri. Bununla birlikte eser bir menakıbtır, yani onu sevmiş, ona inanmış olan topluluklar arasında bugüne dek yaşayan hatıralarıdır. Beş yüz elli yıllık süre içinde bu hatıralar, kimbilir kaç aktarma yapmış, kaç değişmeye uğramış.

Başa Dön