Yeni Üye |  Üye Girişi |  Sipariş Takibi |  Favorilerim |  Detaylı Arama |  Yardım |  Bize Ulaşın |  Şifremi Unuttum
     
Google+ FaceBook Twitter
 
 
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
KitapBulan > Kitap > Kaos Yayınları > Mahnovşçina; Ukrayna Anarşist Hareketi (1918-1921)
Mahnovşçina; Ukrayna Anarşist Hareketi (1918-1921)
Künye
ISBN: 9789757005063
Yazar Adı: Peter Arşınov
Yayıncı: Kaos Yayınları
Çeviren: Yeşim T. Başaran;Cemal Atila
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13,5
Boy (cm): 19,5
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 256
Baskı Sayısı: 1

Mahnovşçina; Ukrayna Anarşist Hareketi (1918-1921)

Kaos Yayınları

%20 İndirim
Adet:  


Etiket Fiyatı: 20,00 TL
Kitapbulan Fiyatı: 16,00 TL
Kazancınız: 4,00 TL
Kazanacağınız Puan: 32
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Bolşevik hükümet ile Almanlar arasında imzalanan Brest-Litovsk Antlaşması´nın ardından Avusturya-Alman birlikleri Ukrayna´yı işgal ederek kukla bir hükümet kurdular. Mahnovistlerin bu hükümeti devirmeleri üzerine, Aralık 1918´de Ukrayna´nın yolu Bolşeviklere yeniden açıldı. Mahnovistlerin özgür bölgelerine girerek onları, parti, devlet ve Kızıl Ordu´nun otoritesi altına almak istediler. Bunun üzerine, Kızıl Ordu ile Mahnovistler arasında üç yıl süren bir iç savaş başladı.
Ancak, Denikin ve Wrangel´in Beyaz Orduları tarafından tehdit edilen Bolşevik hükümet, Aralık 1918´den itibaren bu tehlikeye karşı Nestor Mahno komutasındaki İsyan Ordusu güçleriyle üç kez ittifak kurmak zorunda kaldı. Fakat her defasında, tehlike bertaraf edilir edilmez tek taraflı olarak anlaşmayı ihlal etti. 15 Ekim 1920´de Bolşeviklerle Mahnovistler arasında yapılan son anlaşmanın ardından Mahnovistler Wrangel Ordusu´na karşı büyük bir saldırı başlattılar. Üç hafta gibi kısa bir sürede 4 bin esir alarak Wrangel kuvvetlerini Kırım´da kesin bir yenilgiye uğrattılar. Bolşevik iktidara yönelen son karşıdevrimci tehlike bertaraf edilmişti! Artık Mahnovistlere ihtiyaç yoktu. Anlaşmanın üzerinde henüz bir ay geçmemişken, Kızıl Ordu ile Mahnovistler arasında, bütün Ukranya´ya yayılan ve 1921 Ağustosu´nda Romanya sınırında noktalanan amansız bir savaş ve ölüm kasırgası başladı.
Mahnovşçina´da düşman kardeşlerin trajedisin okuyacaksınız.
3 yıl süren ve 300 bin kişinin ölümüne yol açan iç savaşın, insanı nasıl bir vahşete sürüklediğini göreceksiniz.
Top, tüfek, kılıç ve süngüyle yaratılan bu ateş cehennneminin, yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelerek nasıl kanıksandığına şaşacaksınız.
Çarlık polisinin takibatına, zulme ve işkenceye uğrayanların iktidara gelir gelmez, adına hareket ettikleri sınıfa ve ideallerine nasıl kolayca yabancılaştıklarına, Çarlık zulmünü kat geride bırakan bir despotizmi devrim adına nasıl mübah gördüklerine tanık olacaksınız.
Ve nihayet bu kitabı okuduğuzda "mutlak baskı" demek olan devletin ve otoritenin olduğu yerde özgürlüğün olamayacağına hak vereceksiniz.
(Arka Kapak)

Başa Dön