Yeni Üye |  Üye Girişi |  Sipariş Takibi |  Favorilerim |  Detaylı Arama |  Yardım |  Bize Ulaşın |  Şifremi Unuttum
     
Google+ FaceBook Twitter
 
 
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
KitapBulan > Kitap > Doruk Yayınları > Karl Marx Marksist Kuram Ve Sınıf Hareketi
Karl Marx Marksist Kuram Ve Sınıf Hareketi
Künye
ISBN: 9789755533186
Yazar Adı: Karl Korsch
Yayıncı: Doruk Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Ciltsiz
En (cm): 13.50
Boy (cm): 20.00
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 331
Ağırlık (gram): 331.00
Baskı Sayısı: 1

Karl Marx Marksist Kuram Ve Sınıf Hareketi

Doruk Yayınları

%20 İndirim
Adet:  
Bu ürünün baskısı yok


Etiket Fiyatı: 14,00 TL
Kitapbulan Fiyatı: 11,20 TL
Kazancınız: 2,80 TL
Kazanacağınız Puan: 22
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Karl Marx-Marksist Kuram ve Sınıf Hareketi için Korsch`un olgunluk eseridir denebilir. Çünkü Korsch, bu çalışmasında daha önce "Marksizm ve Felsefe`yle bıraktığı teorik mirasın olgunlaşmamış kavramlarını yerlerine iyice oturtup, eleştirel felsefeye ve eleştirel toplum teorisine yeni bir katkı sağlamaktadır.

Bu çalışmanın yayınlandığı sırada Marksizmin birçok kilit kavramı, II. Enternasyonal tezleri, Bolşevik Devriminin anlamı/kaderi ve Lenin`in tezleri vasıtasıyla tartışılmış ve Marksizmin önemli kuramcıları ve militanları arasındaki yol ayrımları iyice belirginleşmiştir: A. Gramsci, "Kapital`e Karşı Devrim" makalesinde Bolşevik Devrimini eleştirmiş, G. Lukacs`ın, Lenin`in partisini öven Tarih ve Sınıf Bilinci ile Korsch`un Lenin`e önemli eleştiriler yönelttiği Marksizm ve Felsefe de, birbirini tamamlayan kavramlar yankısını fazlasıyla bulmuş, Troçki ile Stalin`in yolları çoktan ayrılmış ve Troçki, bu kitabın yayınlandığı 1938`de IV. Enternasyonal`i kurmuştur.

Marksizmin geleceğini belirleyecek olan ve nihayet teorik kavramlara sirayet eden bütün bu tarihsel olaylar, aslında Korsch`un kitabının kaidesini oluşturmaktadır. Çünkü bu çalışma, Korsch`un da dediği gibi, "yakın geçmişteki tarihsel olaylarla ve bu tarihsel sürecin ortaya çıkartmış olduğu yeni teorik ihtiyaçların ışığında Marx`ın toplum biliminin temel ilkelerine ve ayırt edici öğelerine yeniden işaret etmeyi" hedeflemektedir.

Karl Korsch`un eserleri, geleneksel olarak Marksist ortodoksi içerisinde yer almayan kesimlerin entelektüel faaliyetlerini teşvik etmesi, desteklemesi ve daha doğrusu onlara yol gösterici olması bakımından önemlidir.

K. Korsch, G. Lukacs ve A. Gramsci`nin Sovyet Devriminden sonra ortaya koydukları teorik tezlerin ortak özellikleri, ortodoks Marksizmin dışında duran ve esas olarak bu ünlü üçlünün Marksizm değerlendirmelerini temel alan okullu bir geleneğin oluşmasını teşvik etmesi dışında onlar için gereken teorik verileri daha doğrusu alt yapıyı da hazırlamış oldu. Korsch`un (G. Lukacs ve A. Gramsci`nin de) Marksizm değerlendirmelerinden yalnızca bazıları, bu değerlendirmelerin yapıldığı sırada ama daha çok bugünkü, değişik Marksizm yorumlarının ve yönelimlerinin belirlenebilmesi için hayati önemini korumaktadır.
Marksizmde ayıklama ve ayrıştırma işleminin gereğine inananlara...
(Arka Kapak)

Başa Dön