Yeni Üye |  Üye Girişi |  Sipariş Takibi |  Favorilerim |  Detaylı Arama |  Yardım |  Bize Ulaşın |  Şifremi Unuttum
     
Google+ FaceBook Twitter
 
 
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
KitapBulan > Kitap > Büyüyenay Yayınları > Hallerin Terbiyesi; Enîsü't-Tâlibîn Ve Uddetü's-Sâlikîn Makâmât-I Aliyye-İ Nakşibendiyye
Hallerin Terbiyesi; Enîsü't-Tâlibîn Ve Uddetü's-Sâlikîn Makâmât-I Aliyye-İ Nakşibendiyye
Künye
ISBN: 9786052071540
Yazar Adı: Selâhaddin İbniMübârek El-Buhârî
Yayıncı: Büyüyenay Yayınları
Çeviren: Süleymân İzzî Teşrîfâtî
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13,5
Boy (cm): 21
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 248

Hallerin Terbiyesi; Enîsü't-Tâlibîn Ve Uddetü's-Sâlikîn Makâmât-I Aliyye-İ Nakşibendiyye

Büyüyenay Yayınları

%20 İndirim
Adet:  


Etiket Fiyatı: 28,00 TL
Kitapbulan Fiyatı: 22,40 TL
Kazancınız: 5,60 TL
Kazanacağınız Puan: 45
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Şâh-ı Nakşibend hazretlerinin bağlılarından olan Selahaddin bin Mübarek tarafından kaleme alınmış olan Enîsü't-Tâlibîn ve Uddetü's-Sâlikîn, Nakşibendî yolunun usûl ve esaslarını, bunun yanı sıra Şâh-ı Nakşibend hazretlerinin hayatı, menkıbeleri ve tasavvufi görüşlerini içermektedir. Müellifin eserine aldığı bilgiler ya kendi başından geçen ya da diğer çağdaşı dervişlerce anlatılan bilgilerdir. Bu nedenle, birinci elden kaynak olma vasfına sahip bu eser tasavvufî hikmetlerin ve evliya menkıbelerinin iki ana kaynağı sayılan Mevlânâ Câmî Hazretlerinin Nefahat ve Şeyh Safiyüddin Hazretlerinin Reşahatisimli eserlerine de kaynaklık etmiştir. Aslı Farsça olan bu eseri Türkçeye, Süleyman İzzîTeşrifâti, Makâmât-ı Aliyye-i Nakşibendiyye ismiyle çevirmiş ve 1910 yılında Makâmât-ı Muhammed BahâüddînNakşibend ismiyle Matbaa-i Bahriye'de basılmıştır. Osmanlıca baskısından yer yer yazmasından da faydalanıp hazırladığımız Makâmât-ı Aliyye-i Nakşibendiyye İslâmî gelenekte makâmât türünün de önemli eserlerinden biridir.

Kendisi de Nakşibendî tarikatına mensup olan Süleyman İzzîTeşrifâtî, MurâdiyeTekkesi'ndeirşad makamında bulunan NâsiruddînEbu'l-Alâ eş-Şeyh Ali Efendi'nin "Bu incilerle dolu faydalı kitap Farsça yazıldığı için perde arkasında örtülü ve kapalı kalmıştır. Eğer nezaketli sözleri Türkçe ile açıklansa herkese gizli kanaatları açılıp itibarı iki kat daha artmış olur" sözü üzerine eseri Türkçeye tercüme ederek muhabbetle bağlı dostların istifadesine sunulmasını sağlamıştır.

Hallerin Terbiyesi adını verdiğimiz bu eser, dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm velîlik ve velînin tarifi üzerinedir. İkinci bölüm Hâce BâhâüddinNakşibend hazretlerinin manevî halleri ve silsilesi; üçüncü bölüm Hâce BahâüddinNakşibend hazretlerinin vasıfları, tavırları, sözleri, ahlâkı, tarikat yolundaki tarz ve yöntemleri ve sohbet meclislerinde kendilerinden açığa çıkan hikmetli sözleri ihtiva etmektedir. Dördüncü bölüm ise Hâce BahâüddinNakşibend hazretlerinin kerâmetleri, makamları ve halleri hakkındadır.

Başa Dön