Yeni Üye | Üye Girişi | Sipariş Takibi | Favorilerim | Yardım | Bize Ulaşın | Şifremi Unuttum | Bayi Girişi | Blog
 
 
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
KitapBulan > Kitap > Fenomen Yayıncılık > Gürcistan'da Türk Edebiyatı Çalışmaları
Gürcistan'da Türk Edebiyatı Çalışmaları

Gürcistan'da Türk Edebiyatı Çalışmaları

Fenomen Yayıncılık
Adet:  
Seçtiğiniz adet sepete eklenecektir.
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
%20 İndirim
Kitapbulan Fiyatı: 28 TL
Etiket Fiyatı: 35 TL
Kazancınız: 7,00 TL
Kazanacağınız Puan: 56
Twitter Facebook Google + Tumblr More
Ürün Açıklaması
Edebiyat denen sanat dalının kökenlerinin öncelikle ulusal olması, algılayanın göreceliği mahfuz kalmak şartıyla, kendi ulusallığını aktarıldığı kültür yelpazelerinde de korur. Bu süreç değişik beğeniler-itkiler temelinde seçimin hangi ülkenin edebiyatından yapılacağına karar verildikten sonra erek kültürdeki her edebiyat okurunun, araştırıcısının büyük olasılıkla tanık olacağı bir olgudur.

Bu olgunun değişik okumalar ve okutmalarla yön değiştirmek zorunda olduğu erek kültürler, mekânlar da kuşkusuz söz konusudur. Sovyet Birliği uzun yıllar boyunca edebiyatın ulusal yönünün baskınlığını ötelemeye çalışmıştır. Kaynak kültürlerden yapılan çevirilerde, kaynak kültürlerin edebiyat yapıtları üzerine yapılan akademik çalışmalarda özne-nesne ilişkisi sık sık nesnenin anlam hacmine muhalif yeni söyletmelerle idealize edilmiş veya akademik ilgiler benzer, yakın söylemleri merkeze alan çalışmalara odaklanmıştır. Bu da kaynak edebiyattaki estetik kaygının erek edebiyata aktarımında bazı dönüşümleri/kaymaları doğurmuştur. Bunun en bariz olduğu alanlar bazı Sovyet cumhuriyetlerinin edebiyatlarına Türkçeden yapılan çeviriler ve akademik çalışmalardaki sosyal eylemlerin (1905 Rus Devriminin Mehmet Emin Yurdakula etkisi...vd.) algı düzlemleridir. Sovyet döneminde Türk Edebiyatı üzerine yapılan akademik çalışmaların, Sovyet etkisinde kalan, yöndaş yazar ve şairlerin yapıtları üzerinde odaklandığı, haliyle de kendi halkına Bakın Türk şair ve yazarlar da sizin gibi düşünüyor veya Tük yazarların yapıtlarındaki olumsuzlukları Oradaki tabloyu da görün ve halinize şükredin! demeye getirdiği genel kabul gören bir tespittir.

Eski Sovyet coğrafyasındaki Türk Edebiyatı çalışmalarında estetik kaygıların dönüştürüldüğü, onları konumlarken genelde ona dert ortaklığı misyonu yüklenilip erek kültürdeki öznelerin arzu ve düşüncelerinin söyletildiği veya onların içinden kötü örnekler seçilerek onlar üzerinden kendi iyi, üstün benlerinin görünür kılındığı bir çok Türk Edebiyatı çalışması Sovyet sonrası cumhuriyetlerin kütüphanelerinde mevcuttur.

Kendini tekrar üzerinden geleneğini inşa eden bu algı, tanıtılan adına bir çok tanımlamayı da içermiştir ve hâlâ da mevcut bazı çalışmalar üzerinden bu konumunu sürdürmektedir. Türk Edebiyatından yapılan çevirilerde, akademik çalışmaların Sovyet Edebiyatındaki Toplumcu Gerçekçilik tezine uyum zorunluluğu bunun temel sebeplerinden en önemlisidir.
Sovyet Birliğinin dağılmasından sonra bu algı bazı cumhuriyetlerde hükmünü bir süre daha devam ettirmiştir. Cumhuriyetlerin kendilerini aşmasıyla söz konusu algı yerini dünya edebiyatının ortak ürünlerindeki estetik kaygıya ulaşma çabasına (takip yoluyla da olsa) bırakmıştır. Edebiyattan beklenen estetik işlevin yanı sıra kapital (Gürcistan için Orhan Pamukun eserleri) kaygının da bunda etkili olduğu elbette yadsınamaz.

Gürcistanda Türkolojinin resmi kuruluş tarihi olan 1960ların başından Sovyetin yıkıldığı 1991e kadarki, özellikle de akademik odaklı, Türk Edebiyatı çalışmalarında yukarıda çerçevesi verilen Sovyet Dönemini temsil eden yaklaşımların baskınlığı dikkatlerden kaçmaz. Buna karşın her çevirinin, yapıtın, akademik çalışmanın özgün duruşu olabileceği varsayımı da göz ardı edilmemelidir.

Çalışmamızın nihaî amacı, Gürcistanda Türk Edebiyatı Üzerine Yapılmış Lisans Üstü Tezlerden doktora ve profesörlük tezlerindeki Sovyet dönemine ait verili (ideolojik olarak şartlanmış, bütün olgulara kendi kök-fikirlerinden bakan totaliter okuma) okuyuşla, özgün okuyuş bulgularını görünür kılmaktır.

Bu amacın daha gerçekçi bir algı düzeyinden başlangıç alması adına Giriş bölümünde Gürcistan Türkolojisindeki Türk Edebiyatı geleneğinin Sovyet Türkolojisi içindeki konumuna dolayımlı olarak ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın form-içerik ilişkisine dair bilgiler de yine bu bölümde sunulmuştur.

Gürcistanda Türk Edebiyatı Çalışmaları adlı Birinci Bölümün Türk Edebiyatı Çıkarımlı İlişkiler adlı alt bölümünde Gürcistandaki Türk olgusunun tarihi seyri panoramik olarak sunulmaya çalışılmıştır. Türkiyede Türk-Gürcü ilişkiler tarihini panoramik de olsa ele alan bütüncül bir çalışmanın mevcut olmadığı düşünüldüğünde söz konusu alt bölümün daha bir anlam kazandığına inanılmaktadır. Aynı bölümün verilerini/malzemelerini, sonraki ana ekseni beslemesi adına, Gürcistanda Türk Edebiyatı sahasında yapılan bütün çalışmalar; çeviriler, çevirmenler, kurumlar, şahıslar, programlar, dergiler, gazeteler, alan çalışmaları, yüksek lisans ve doktora tezleri...vb. oluşturmuştur. Bunun için Gürcistan kütüphanelerinde, yazarlarda, Türkologlardaki mevcut çalışmalara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Ürün Detayı
ISBN: 9786054370375
Yayıncı: Fenomen Yayıncılık
Yazar: İlyas Üstünyer
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 374
Ağırlık (gram): 592.00
Cilt: Ciltsiz
En (cm): 16.50
Boy (cm): 24.00
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Arka Kapak Yazısı:

Başa Dön