Yeni Üye |  Üye Girişi |  Sipariş Takibi |  Favorilerim |  Detaylı Arama |  Yardım |  Bize Ulaşın |  Şifremi Unuttum
     
Google+ FaceBook Twitter
 
 
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
KitapBulan > Kitap > Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı > Sergüzeştnâme; İnebahtı Gâzîsi Hindî Mahmûd Ve Esâret Hâtıraları
Sergüzeştnâme; İnebahtı Gâzîsi Hindî Mahmûd Ve Esâret Hâtıraları
Künye
ISBN: 9789751736741
Yazar Adı: Hindî Mahmûd
Yayıncı: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 23,5
Boy (cm): 16,5
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 486

Sergüzeştnâme; İnebahtı Gâzîsi Hindî Mahmûd Ve Esâret Hâtıraları

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı

%20 İndirim
Adet:  


Etiket Fiyatı: 22,00 TL
Kitapbulan Fiyatı: 17,60 TL
Kazancınız: 4,40 TL
Kazanacağınız Puan: 35
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Hindî Mahmûd'un Hediyye veya serlevhadaki adıyla Sergüzeştnâme adlı eseri Osmanlı tarihinin ilk manzum esaretnâmesidir. Esaretinden önceki birtakım olaylardan da bahsetmesi bakımından dönemine dair mevcut tarihî bilgilere önemli katkılar sağlayacak bir eser olarak görünmektedir. II. Selim'in tahta geçiş süreci, Kıbrıs'ın Fethi (1571), İnebahtı Deniz Savaşı (1571), savaş sonrası İtalya'da yaşanan hapis hayatı, Papalar (V. Pius ve XIII. Gregory), Napoli, Messina ve Roma sokakları, çarşı-pazarları, bu şehirlerde yaşayanların âdetleri ve yaşayış tarzları hakkındaki beyitleri tarihî açıdan çok değerlidir. Bu eserden başka, bütünüyle yahut kısmen sürgün ve hapis hatıraları içeren başka sergüzeştnâmeler bulunuyorsa da Osmanlı edebiyatında Hindî'nin Sergüzeştnâme'si kadar tarihî, edebî ve siyasi bakımdan üzerinde önemle durulması gereken müstakil bir başka esaretnâme şimdilik bulunmamaktadır.

Hindî Mahmud'un Sergüzeştnâme'si, hem Batı'da hem ülkemizde neşredilen pek çok çalışmada 'kayıp eser' olarak geçmiştir. 'Kayıp' olarak bilinen böyle önemli bir eserin tek nüshasının -noksan bir yazma olmasına rağmen- gün yüzüne çıkarılması, eserin önemini ayrıca artırmaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Karataş tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Edirne Selimiye Yazma Eser Kütüphanesi, 2162 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.

Başa Dön