Yeni Üye |  Üye Girişi |  Sipariş Takibi |  Favorilerim |  Detaylı Arama |  Yardım |  Bize Ulaşın |  Şifremi Unuttum
     
Google+ FaceBook Twitter
 
 
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
KitapBulan > Kitap > Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı > Fütüvvet-Nâme-İ Kebîr; Miftahü'd-Dekâik Fî Beyâni'l-Fütüvve Ve'l-Hakâik
Fütüvvet-Nâme-İ Kebîr; Miftahü'd-Dekâik Fî Beyâni'l-Fütüvve Ve'l-Hakâik
Künye
ISBN: 9789751737526
Yazar Adı: Razavî
Yayıncı: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 16,5
Boy (cm): 23,5
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 298

Fütüvvet-Nâme-İ Kebîr; Miftahü'd-Dekâik Fî Beyâni'l-Fütüvve Ve'l-Hakâik

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı

%20 İndirim
Adet:  


Etiket Fiyatı: 20,00 TL
Kitapbulan Fiyatı: 16,00 TL
Kazancınız: 4,00 TL
Kazanacağınız Puan: 32
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Gençlik, delikanlılık, mertlik, yiğitlik, cömertlik, fedakârlık, mürüvvet, yardımseverlik gibi anlamları olan fütüvvet, ıstılahta Allah'ın emirlerine ve Resulullahın sünnetine uymak ayrıca Allah'ın dostlarıyla sohbet etmek demektir. İslam dünyasında VIII. yüzyılda Irak ve İran'da başlayan, zamanla tasavvuf çevrelerine ve mesleki teşekküllere nüfuz eden fütüvvet kavramını konu edinen ve giderek bu teşekküllerin bir çeşit nizamnâmesi şekline bürünen risalelere fütüvvetnâme adı verilmiştir.

Ahilik teşkilatı ve Alevi-Bektaşi zümresinin temel eserlerinden olan fütüvvetnamelerde; hoşgörü, fedakârlık, merhamet tevazu, doğruluk gibi özelliklerin yanı sıra helva-i cefne, şed bağlama, tuğ ve âlem verilmesi, çerağ verilmesi, talibin yol içinde bilmesi gerekenler ve Hz. Âdem'den başlayarak büyük peygamberler aracılığıyla Hz. Muhammed'e ulaşan fütüvvet silsilesinin Hz. Ali'ye aktarılması anlatılmaktadır. 17. yüzyılda yaşamış olan Razavî'nin genel olarak Fütüvvetname-i Kebir olarak bilinen Miftâhu'd-Dekâik fî Beyâni'l-Fütüvve ve'l-Hakâyık adlı eseri Alevî-Bektâşî klasikleri kapsamında tıpkıbasımıyla karşılıklı sayfalarda basılmıştır.

Doç. Dr. Sadullah Gülten ve Yrd. Doç. Dr. Hacı Yılmaz tarafından Türkçeye çevrilen eserin yayına hazırlanmasında Milli Kütüphane, Yazmalar A, No. 8602/1 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.

Başa Dön