Yeni Üye |  Üye Girişi |  Sipariş Takibi |  Favorilerim |  Detaylı Arama |  Yardım |  Bize Ulaşın |  Şifremi Unuttum
     
Google+ FaceBook Twitter
 
 
Popup

adet sepetinize eklenmiştir.

Toplam Fiyat:
KitapBulan > Kitap > Belge Yayınları > Faşizm, Devlet Ve Sınıflar
Faşizm, Devlet Ve Sınıflar
Künye
ISBN: 9789753447508
Yazar Adı: Cihan Cinemre
Yayıncı: Belge Yayınları
Dil: Türkçe
Cilt: Karton
En (cm): 13,5
Boy (cm): 21
Kağıt Cinsi: 2.Hamur
Sayfa Sayısı: 424

Faşizm, Devlet Ve Sınıflar

Belge Yayınları

%20 İndirim
Stokta var
Adet:  


Etiket Fiyatı: 35,00 TL
Kitapbulan Fiyatı: 28,00 TL
Kazancınız: 7,00 TL
Kazanacağınız Puan: 56
Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Faşizm bir tur maddeden bağımsızlaşma, maddeyi yok sayma arzusunun ideolojik ifadesidir. Faşizmin ustlendiği irrasyonel toplum kavrayışı, özel mulkiyetin kapitalist biçiminin verili olduğu, mubadele ilişkisinin tum toplumsal ilişkileri biçimlendirmeye devam ettiği sınıflı bir toplumda, sınıf ayrımlarının ortadan kalktığı, tum bireylerin organik ve çelişkisiz bir tumluğu oluşturduğu bir topluluk fikrine karşılık gelir. Bu nedenle faşizm sahte bir liberalizm eleştirisidir.

Tam olarak aynı nedenle liberal faşizm eleştirisi de sahte olmak zorundadır. Liberal eleştirmen de tıpkı faşistler gibi siyasal egemenliğin sınıfsal içeriğini, onun iktisadi egemenlikle, maddi guçle ayrılmaz bağını görmezden gelir. Liberal eleştirmenin tikel ve evrensel arasındaki ilişkiyi kavrayışındaki genel kısıtlılık, onun faşizmi tum bir gerçeklikten bağımsız, yalıtılmış bir fenomen olarak görmesinde sonuçlanır. Bu kitap, faşizmin Almanya ve İtalya'da doğuşu, yukselişi ve iktidarının araştırılmasına dayalı olarak, söz edilen liberal faşizm "eleştirisi"ne karşı, maddi yaşama ayrılmaz biçimde bağlı bir faşizm kavrayışı oluşturmak için yazılmıştır. Bu maddi yaşamı tanımlayan kapitalist uretim biçimine içsel çelişkilerin on dokuzuncu yuzyılın sonundan başlayarak tekelci sermayenin egemenliğinde derinleşmesi ve şiddetlenmesiyle iktisadi krizler ve emperyalist savaşlar sıklaşmıştır ve onlar her tekrarlanışlarında daha topyekûn olarak gerçekleşmektedirler. Faşizm, hem savaşın ve iktisadi krizin sonucudur hem de bu tur altust oluşları şiddetlendiren, bunların insan yığınları için bedelini buyuten faildir.

Dolayısıyla, eğer bir faşizm teorisi şimdinin tarihiyle iç içe geçecekse ve faşizmin bugun ortaya çıkışının ve bugun aldığı biçimin anlaşılmasını sağlayacaksa, kapitalist uretim biçimine içsel eğilimleri ve çelişkileri kendisinin merkezi bir parçası haline getirmek zorundadır.

Bu kitapta yapılmaya çalışılan da budur.

Başa Dön